Długopisy 3D dla dzieci – moje polecenia

Na rynku sprzedawane są dwa rodzaje długopisów (nie biorąc pod uwagę firm produkujących), które znacząco różnią się od siebie.
Znacznie popularniejsze i bardziej dostępne są długopisy wysokotemperaturowe. Ja jednak polecam ten drugi rodzaj – niskotemperaturowe – mimo że są one rzadziej spotykane i mniej się o nich słyszy.
Poniżej tabela pokazująca cechy poszczególnych długopisów, zawierająca jednocześnie uzasadnienie, dlaczego polecam do użytku dla dzieci długopisy niskotemperaturowe.

W swojej firmie używam długopisów niskotemperaturowych i uważam to za najlepszy i najbezpieczniejszy wybór 🙂

CechaNiskotemperaturoweWysokotemperaturowe
max. temperatura rozgrzania50°C200°C
możliwość poparzeniapraktycznie niemożliwa (można dotknąć miejsc, które się nagrzewają – poczujemy ciepło, ale się nie poparzymy)bardzo prawdopodobna (trzeba maksymalnie uważać i w ogóle nie dotykać nagrzewających się elementów)
akumulator i ładowanieładujemy poprzez podłączenie do ładowarki (przez ok. 1h) – później używamy już bez kabla (bezprzewodowo) -> jedno naładowanie starcza na ok. 50 minut użytkowaniapotrzebujemy stałego podłączenia do zasilania, aby długopis działał; plusem jest to, że nigdy nie mamy sytuacji, że się rozładuje i możemy działać nie tylko z ładowarką ale i powerbankiem
zapach plastikubezwonnyczuć nieprzyjemny zapach spalanego plastiku podczas pracy
szybkość zastygania filamentupo pewnym czasie
(można przez kilka sekund modyfikować wytwór niczym plastelinę, co pozwala na wyginanie wydruków i poprawianie pomyłek, ale utrudnia tworzenie przestrzennych linii łączenia)
praktycznie od razu
(brak możliwości modyfikacji wytworu, ale z kolei łatwiejsza obsługa przy tworzeniu przestrzennych linii łączenia)

Jeśli będą Państwo chcieli kupić dzieciom do użytku domowego długopis 3D, to ja polecam te niskotemperaturowe. Niewiele firm je produkuje, dlatego podsyłam linki proponowane przeze mnie.
Długopis niskotemperaturowy dostępny na allegro w sensownej cenie (60 zł) dostępy u sprzedawcy Bakalu_pl. Dostępne są dwa kolory (niebieski i różowy). Link tutaj.
Do tych długopisów bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego filamentu (rozgrzewającego się w niższych temperaturach) – filamentu PCL (a nie PLA).

W razie pytań, zapraszam Państwa do kontaktu. Bardzo chętnie doradzę każdej osobie, której dzieci uczestniczą w moich zajęciach i bawią się wspólnie ze mną długopisami 3D, odkrywając ich uroki 🙂